Начало Основна линия „Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее." - тези думи произнася Мартин Лутър Кинг няколко часа преди да бъде убит на 4 април 1968 г.
2099
Хроника

„Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее." - тези думи произнася Мартин Лутър Кинг няколко часа преди да бъде убит на 4 април 1968 г.

На 4 април 1968 г. Мартин Лутър Кинг, американски баптистки пастор и ръководител на движението за граждански права на чернокожите в САЩ, е застрелян, докато е на балкона на стаята си на втория етаж в мотел „Лорейн“ в Мемфис, щата Тенеси.На 3 април той пристига в Мемфис, за да подкрепи работническата стачка на санитарните работници.

| 04 Април 2025, 07:00 ч.
„Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее.
„Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее." - тези думи произнася Мартин Лутър Кинг няколко часа преди да бъде убит на 4 април 1968 г.
Снимка © DFA

На 4 април 1968 г. Мартин Лутър Кинг, американски баптистки пастор и ръководител на движението за граждански права на чернокожите в САЩ, е застрелян, докато е на балкона на стаята си на втория етаж в мотел „Лорейн“ в Мемфис, щата Тенеси.

В Кнежа Общинският съвет прие на редовно заседание отчетите за дейността и го

Днес е исторически ден за българските Военновъздушни сили (ВВС), написа във Ф

Стратегическото партньорство между България и САЩ обсъдиха министърът на външ

Написали сме вече мотиви за вот на недоверие на тема корупция. Ще поканим пар

Община Ямбол връчи традиционните си награди на медици по случай Световния ден

На 3 април той пристига в Мемфис, за да подкрепи работническата стачка на санитарните работници.

На 4 април около 16:00 часа Джеймс Ърл Рей под чуждо име наема стая с изглед към мотелската стая на д-р Кинг. Към 18:00 ч. Пастор Кинг излиза на балкона на стаята си, разположена над паркинга на мотела. С един изстрел убиецът причинява тежки рани в областта на лицето му. Линейка го откарва в болницата Сейнт Джоузеф, където констатират смъртта му в 19:05 ч.

След покушението полицията открива в близост до местопрестъплението вързоп, който съдържа пушка „Ремингтон“, модел 760, с изстреляна гилза в патронника си и предмети, които според пръстовите отпечатъци, принадлежат на Джеймс Ърл Рей. Но тестовете за огнестрелни оръжия не успяват да определят категорично дали произведеният изстрел е от намерената пушка.

Отзвук след новината за убийството на Кинг има по целия свят, включително и в България. Чуждестранните студенти у нас организират протестен митинг в Софийския университет, научаваме от архива на .

След покушението Джеймс Ърл Рей напуска Мемфис и е обявен за международно издирване. На 19 юли 1968 г. е екстрадиран в Съединените щати от Великобритания, за да бъде изправен пред съда. 40-годишният Рей се признава за виновен по обвинение в убийството на Мартин Лутър Кинг. През март 1969 г. сключва сделка и обвинението оттегля искането за смъртна присъда. Осъден е на 99 години затвор.

Кампания за безплатно събиране и извозване на строителни отпадъци от домакинс

Промени в Централната избирателна комисия (ЦИК), както и видеонаблюдението и

Като загуба на време определи лидерът на „ДПС – Ново начало&ldquo

През следващите 30 години до смъртта си, през април 1998 г., Джеймс Ърл Рей многократно се опитва да оттегли признанието си и да получи нов съдебен процес въз основа на твърдението, че пушката, която полицията открива, не е оръжието на убийството. Допълнителните тестове за идентификация на огнестрелни оръжия, проведени в съответствие с това твърдение, са неубедителни.

Поместваме част от информациите за убийството на Мартин Лутър Кинг публикувани в служебния и явния  бюлетин „Международна информация“ на :

Мартин Лутър Кинг убит

Ню Йорк, 5 април 1968 г. /ТАСС/ Снощи  в Мемфис (щат Тенеси) бе убит от расисти Мартин Лутър Кинг, лауреат на Нобелова премия за мир и ръководител на Движението за граждански права на американските чернокожи.

Засега не са известни конкретните обстоятелства и убийците на Кинг. Както предава агенция КПИ, Кинг се намирал на балкона на мотела Лорейн, когато от насрещната сграда се разнася изстрел. Според описанието на полицията, „млад бял човек“ изскочил от тази сграда и се втурнал към една кола, в която се намирали още трима бели.

Директорът на полицията в Мемфис Холомън незабавно обявил извънредно положение в града, след като получава известие за смъртта на Кинг, президентът Джонсън заяви по телевизията, че отлага пътуването си за Хонолулу (Хавай), и призова американските граждани да пазят спокойствие и да отблъснат „сляпото насилие“.

Вицепрезидентът на САЩ Хюбърт Хъмфри каза, че убийството на Кинг е позор за Съединените щати.

Кинг е убит малко преди да започне масовият поход на американската беднота за Вашингтон. На 22 април десетки хиляди обикновени хора в Америка възнамеряваха да дадат израз в столицата на своя пламенен протест против мръсната война във Виетнам, която унищожава надеждите на жителите в гетата и в градските бордеи на Лос Анджелис и Детройт, на Чикаго и Ню Йорк и на десетки други градове и селски райони в Америка за облекчаване на тяхната участ.

***

Атентат срещу Мартин Лутър Кинг

Мемфис, /щат Тенеси/, 5 април 1968 г. /АП/ Мартин Лутър Кинг, председател на Конференцията на ръководителите на християните в южните щати е един от най-отявлените борци за граждански права на чернокожите, бе застрелян с куршум снощи в 00:00 ч, по Гринуич, докато стоеше на балкона на своята стая в мотела „Лорейн“ в Мемфис.

Медицинският персонал от болницата „Сент Джозеф“, където Кинг бе незабавно отведен, съобщиха, че водачът за граждански права на чернокожите е бил в критично положение.

Ендрю Йънг, организационен секретар на Конференцията на ръководителите на християните в южните щати, заяви, че Кинг е стоял сам на балкона, когато бил застрелян очевидно от минаваща кола. Йънг добави, че Мартин Лутър Кинг изглежда е бил ранен във врата.

Съобщенията за изстрела са най-противоречиви. Друг източник съобщи, че Кинг очевидно е бил застрелян в лицето, тъй като държал на лицето си бяла кърпа, когато бил въведен в болницата.

Полицията на Мемфис незабавно обкръжи района на мотела „Лорейн“ и не пропусна никого до мястото на инцидента. „Ние сме тук по спешност“, заяви директорът на полицията в Мемфис Франк Холомън, който вчера сутринта бе уведомил областния прокурор, че втората демонстрация, запланирана от Кинг за следващия понеделник, не ще приеме без насилствени действия и стълкновения.

„Ние не знаем какво се е случило“, добави Холомън.

Във Вашингтон, ЦРУ съобщи, че е започнало разследване по застрелването на Мартин Лутър Кинг, по специалната молба на министъра на правосъдието Рамзи Кларк.

***

Мартин Лутър Кинг: „Важно е не колко си живял, а как си живял“

Лондон, 5 април 1968 г. /Кор. А. Криспин/ Варварското убийство на видния американски чернокож водач – свещеника д-р Мартин Лутър Кинг – от американските расисти потресе британската общественост. Всички останали новини, всички останали проблеми у дома и в чужбина минаха днес на заден план. Осведомителните бюлетини на британското радио са пълни само със съобщения за убийството и за последвалите в американските градове вълнения сред чернокожото население, а също и със спомени и високи оценки за голямото дело на носителя на Нобеловата награда Мартин Лутър Кинг, за неговата борба за човешки права и за премахване на бариерите между различните раси.

В 3 часа сутринта, когато всички вестници вече бяха под печат, най-масовият английски ежедневник, шестмилионният „Дейли Мирър“ свали първата си страница от машините, за да я замени с едно огромно заглавие: „Убиха Мартин Лутър Кинг – белият насилник пак нанесе удар.“ Всички останали вестници също спряха машините, за да поставят на първа страница лаконичното съобщение за варварското убийство в Мемфис, Тенеси.

Тази сутрин депутати от всички английски политически партии, представени в парламента, подписаха обща декларация, с която изразяват възмущението и ужаса си от убийството. От това варварско действие те вземат акт, за да искат да бъдат взети незабавно и недвусмислено най-драстични мерки за заличаване на всяка следа от расизъм в Англия, за да не изпадне някой ден и Англия в положението, в което се намират днес Съединените щати.

Снощи само няколко часа преди грозното убийство по телевизията тук беше предадено едно интервю на кореспондент на „Би-Би-Си“ с бележития чернокож водач и борец за човешки права в Америка. Пророчески се оказаха думите му: „Аз не се съмнявам, че ще ме постигне насилствен край. Не храня никакви илюзии за начина, по който ще умра. В света има достатъчно много хора с болна психика, за да сложат насилствен край на живота ми. Но аз не се страхувам от смъртта – каза д-р Мартин Лутър Кинг. – Не е възможно да живееш и да работиш, ако непрестанно, ден след ден, те сковава страхът от смъртта. Важно е не колко си живял, а как си живял. И за мене това означава да работя, за да допринеса с каквото мога за народа, за моята раса, за човешкия род, за децата си.“

Мартин Лутър Кинг беше борец не само за правата на чернокожите, но и за запазването на мира в света и за прекратяването на насилническите войни, най-жестоката от които сега бушува във Виетнам. В същото интервю той говори за царството на насилието, което владее в Съединените щати:

„Ние сме страна на насилието, каза той. – Твърде много неща стават всеки ден, които потвърждават това. Днес най-грозното потвърждение е непрестанният низ от трагедии, които се разиграват всеки ден във войната във Виетнам. Но насилието е една характерна черта на американския начин на живот, на която аз не искам да подражавам. Аз вярвам, че Америка се нуждае въпиещо от революция в своя начин на живот, включително и от революция в подхода към насилието.“

***

Предполагалият убиец на пастор Кинг

Мемфис, щата Тенеси, 6 април 1968 г. /Франс прес/ Човек с черни, късо подстригани и сресани назад коси, по-скоро висок (около 1,85-1,90 м) с квадратна брада и дълъг заострен нос с напевния акцент на южните щати – такъв е портретът на предполагаемия убиец на пастор Мартин Лутър Кинг, направен от служителите на мотела, където бе убит в четвъртък вечер борецът за граждански права. Изстрелът предизвика поредица от вълнения, които разтърсват американските градове.

Според показанията, които изглежда засега са главната надежда на следователите, човекът бил платил предварително с 20 доларова банкнота цената на стая № 5 на мотела (с размер от 8,5 долара) . Той получил разрешение да ползва банята, откъдето стрелял по пастор Кинг, намиращ се на балкона на мотел „Лорейн“, на 65 метра от другата страна на улица „Мълбъри“, в един от афроамериканските кварталите на Мемфис.

Човекът носел тъмен костюм, тясна черна връзка и бяла риза. Той пристигнал в този доста беден хотел в четвъртък в 15:15 часа, по-малко от три часа преди убийството. Изглежда той не е носел със себе си прочутата снайперистка пушка „Ремингтън“, с която сега се занимават в лабораториите на ФБР и която, заедно с пушката на Осуалд доби най-тъжната слава в Съединените щати.

Предполагаемият убиец се е записал при администратора на мотела с името Джон Уилърд.

Съседът му от стая № 4 Уили Аншъц смята, че е видял убиецът да бяга от стаята си след изстрела, носейки пакет, увит във вестник. Възможно е следобеда той да е излязъл, за да вземе пушката. С бинокъл той е могъл да наблюдава от прозореца на стаята си, пастор Кинг, но вероятно е извършил убийството от банята, откъдето е имало удобен ъгъл за стрелба.

Други свидетели мислят, че са го видели по-скоро да върви, отколкото да тича. Той оставил пушката пред един павилион, където тя бе намерена, след бягството му, с бял „Форд Мустанг“, търсен от цялата американска полиция.

Снощи не са били дадени никакви нови показания пред местната полиция и ФБР, където се води следствието.

Изглежда следователите имат причини да мислят, че убиецът е могъл да напусне Мемфис и дори щата Тенеси, тъй като министърът на правосъдието Рамзи Кларк и шефът на местната полиция са посочили, че следите водят извън Тенеси, на няколко стотин километра от Мемфис. Възможно е обаче обратното, убиецът да е дошъл от вътрешността. Не може да се даде никакво задоволително обяснение на факта, че той е могъл не само спокойно да убие пастор Кинг, но и да избяга, очевидно без да бърза, когато, според шефа на полицията, около 30 полицаи в патрулни коли са охранявали района около мотела „Лорейн“ и са пристигнали на мястото на произшествието няколко секунди по-късно.

От архива четем още:

Почина убиецът на Мартин Лутър Кинг, Джеймс Ърл Рей

Вашингтон, 24 април 1998 г. // Убиецът на Мартин Лутър Кинг, Джеймс Ърл Рей, почина вчера на 70-годишна възраст в болницата Колумбия в град Нешвил, щата Тенеси, съобщи АФП, като се позовава на затворническите власти.

Източниците не уточнили причината за смъртта на Рей, който бе приет в болницата в понеделник с остра цироза на черния дроб.

Джеймс Ърл Рей беше осъден на 99 години затвор за убийството на лидера на гражданското движение в САЩ през 60-те години Мартин Лутър Кинг през 1968 г. в Мемфис. Първоначално той се призна за виновен за убийството, после се отказа от признанията си и се обяви за жертва на „машинации“. Адвокатът му Уилям Пепър увери в интервю за Си Ен Ен, че Рей не е отнесъл в гроба си никаква тайна, свързана с убийството на Мартин Лутър Кинг.

Семейството на Мартин Лутър Кинг изрази дълбока покруса по повод на смъртта на Джеймс Ърл Рей и отново настоя американското правителство да хвърли светлина върху точните обстоятелства около убийството на известния пастор.

Депутатът от Демократическата партия Джон Люис заяви вчера, че в убийството на Мартин Лутър Кинг може би са замесени представители на американското правителство. Люис изтъкна, че не вярва да е имало конспирация на правителството, но отбеляза, че отделни негови представители може да са действали на своя глава. „Дори да вярвам, че Рей е бил замесен в убийството, въпросът дали той е действал сам или с други хора остава открит и вече завинаги може да остане открит“, посочи Люис. Той добави, че ФБР следяло всяко движение на Мартин Лутър Кинг в момента на убийството му.

Мартин Лутър Кинг остава в историята на САЩ с речта „Имам една мечта“. В нея той прокламира за равни права на всички американци и за приемането на национално законодателство за гражданските права.

Д-р Кинг е носител на Нобеловата награда за мир за 1964 г. за ненасилствената си съпротива за расовата сегрегация.

През 1986 г. президентът Роналд Рейгън постановява рожденият ден на д-р Мартин Лутер Кинг (15 януари) да се отбелязва като официален празник на третия понеделник от месеца.

През 2011 г. президентът Барак Обама открива паметника на Мартин Лутър Кинг във Вашингтон. Основната скулптура е дело на китайски автор. Деветметровата фигура на Кинг със скръстени на гърдите ръце се взира към хоризонта, издялана от огромен къс светъл гранит. „Камък на надеждата от планината на отчаянието“, гласи надписът. На паметника са изсечени 14 цитата от речите на Кинг. Мемориалът е 395-ият национален парк на САЩ. Посадени са 185 дръвчета. Проектът струва общо 120 млн. долара, а мястото е избрано от Конгреса още през 1996 г. и одобрено от архитектурните власти на столицата през 1999 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха от подпорна стена във водите на река Черна в Смолян, . Катастрофата стана преди близо един час на околовръстния път в областния град. ...
Президентът на Република Северна Македония благодари на българския държавен глава за оказаната помощ след смъртоносния пожар в Кочани
Президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова каза в София, че е благодарила на българския държавен глава Румен Радев за помощта, която България е оказа на ...
Нови цветни фигури на животни са поставени в казанлъшкия централен парк „Розариум“
Нови цветни фигури радват най-малките посетители на казанлъшкия централен парк „Розариум“, съобщиха от пресцентъра на общинската администрация. Това са фигури на жаба, ...
Варненец получи присъда от пет години затвор и 20 000 лева глоба заради разпространение на фентанил
Варненският окръжен съд наложи присъда от пет години затвор и глоба от 20 хиляди лева на 51-годишен мъж, разпространявал фентанил, съобщиха днес от пресслужбата на съда. Той е задъ ...
Съдът в Стара Загора осъди на единадесет месеца затвор мъж, отнел и повредил лек автомобил
Районният съд в Стара Загора одобри споразумение и наложи наказание лишаване от свобода за срок от единадесет месеца, при първоначален строг режим на изтърпяване, на 38-годишен мъж ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Няма опасност за живота на младежите, които паднаха с кола в реката в Смолян
Няма опасност за живота на младежите, които паднаха с кола в реката в Смолян, каза д-р Кристиан Стефанов - дежурен в Спешно отделение на Многопрофилната болница за активно лечение ...
Всичко, което трябваше да бъде сертифицирано, за да получим F-16, е готово, закъснява единствено сградата с тренажора за подготовка на пилотите, каза Атанас Запрянов
Всичко, което трябваше да бъде готово и сертифицирано, за да получим самолета F-16, е готово, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в предаването "Панорама" по Българската н ...
В Ценово празнуваха 46 години от основаването на общината
В Ценово празнуваха 46 години от основаването на общината, съобщи главният експерт „Връзки с обществеността“ в местната администрация Марий Пейчев. Той припомни, че пре ...
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха от подпорна стена във водите на река Черна в Смолян, . Катастрофата стана преди близо един час на околовръстния път в областния град. ...
Близо два часа продължи протестът в Плевен срещу лошото състояние на пътищата
Близо два часа продължи протестът в Плевен срещу лошото състояние на пътищата в страната. Десетки граждани се събраха пред Съдебната палата в града, за да изразят своето недоволств ...
Тикер в 01:31 ч.
Няма опасност за живота на младежите, които паднаха с кола в реката в Смолян, ка ...
Начало Основна линия
2099
Хроника

„Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее." - тези думи произнася Мартин Лутър Кинг няколко часа преди да бъде убит на 4 април 1968 г.

На 4 април 1968 г. Мартин Лутър Кинг, американски баптистки пастор и ръководител на движението за граждански права на чернокожите в САЩ, е застрелян, докато е на балкона на стаята си на втория етаж в мотел „Лорейн“ в Мемфис, щата Тенеси.На 3 април той пристига в Мемфис, за да подкрепи работническата стачка на санитарните работници.

| 04 Април 2025, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
„Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее.
„Аз искам да живея като всеки, искам да живея дълъг живот. Аз не се страхувам от смъртта... Моето дело ще живее." - тези думи произнася Мартин Лутър Кинг няколко часа преди да бъде убит на 4 април 1968 г.
Снимка © DFA

На 4 април 1968 г. Мартин Лутър Кинг, американски баптистки пастор и ръководител на движението за граждански права на чернокожите в САЩ, е застрелян, докато е на балкона на стаята си на втория етаж в мотел „Лорейн“ в Мемфис, щата Тенеси.

На 3 април той пристига в Мемфис, за да подкрепи работническата стачка на санитарните работници.

На 4 април около 16:00 часа Джеймс Ърл Рей под чуждо име наема стая с изглед към мотелската стая на д-р Кинг. Към 18:00 ч. Пастор Кинг излиза на балкона на стаята си, разположена над паркинга на мотела. С един изстрел убиецът причинява тежки рани в областта на лицето му. Линейка го откарва в болницата Сейнт Джоузеф, където констатират смъртта му в 19:05 ч.

След покушението полицията открива в близост до местопрестъплението вързоп, който съдържа пушка „Ремингтон“, модел 760, с изстреляна гилза в патронника си и предмети, които според пръстовите отпечатъци, принадлежат на Джеймс Ърл Рей. Но тестовете за огнестрелни оръжия не успяват да определят категорично дали произведеният изстрел е от намерената пушка.

Отзвук след новината за убийството на Кинг има по целия свят, включително и в България. Чуждестранните студенти у нас организират протестен митинг в Софийския университет, научаваме от архива на .

След покушението Джеймс Ърл Рей напуска Мемфис и е обявен за международно издирване. На 19 юли 1968 г. е екстрадиран в Съединените щати от Великобритания, за да бъде изправен пред съда. 40-годишният Рей се признава за виновен по обвинение в убийството на Мартин Лутър Кинг. През март 1969 г. сключва сделка и обвинението оттегля искането за смъртна присъда. Осъден е на 99 години затвор.

През следващите 30 години до смъртта си, през април 1998 г., Джеймс Ърл Рей многократно се опитва да оттегли признанието си и да получи нов съдебен процес въз основа на твърдението, че пушката, която полицията открива, не е оръжието на убийството. Допълнителните тестове за идентификация на огнестрелни оръжия, проведени в съответствие с това твърдение, са неубедителни.

Поместваме част от информациите за убийството на Мартин Лутър Кинг публикувани в служебния и явния  бюлетин „Международна информация“ на :

Мартин Лутър Кинг убит

Ню Йорк, 5 април 1968 г. /ТАСС/ Снощи  в Мемфис (щат Тенеси) бе убит от расисти Мартин Лутър Кинг, лауреат на Нобелова премия за мир и ръководител на Движението за граждански права на американските чернокожи.

Засега не са известни конкретните обстоятелства и убийците на Кинг. Както предава агенция КПИ, Кинг се намирал на балкона на мотела Лорейн, когато от насрещната сграда се разнася изстрел. Според описанието на полицията, „млад бял човек“ изскочил от тази сграда и се втурнал към една кола, в която се намирали още трима бели.

Директорът на полицията в Мемфис Холомън незабавно обявил извънредно положение в града, след като получава известие за смъртта на Кинг, президентът Джонсън заяви по телевизията, че отлага пътуването си за Хонолулу (Хавай), и призова американските граждани да пазят спокойствие и да отблъснат „сляпото насилие“.

Вицепрезидентът на САЩ Хюбърт Хъмфри каза, че убийството на Кинг е позор за Съединените щати.

Кинг е убит малко преди да започне масовият поход на американската беднота за Вашингтон. На 22 април десетки хиляди обикновени хора в Америка възнамеряваха да дадат израз в столицата на своя пламенен протест против мръсната война във Виетнам, която унищожава надеждите на жителите в гетата и в градските бордеи на Лос Анджелис и Детройт, на Чикаго и Ню Йорк и на десетки други градове и селски райони в Америка за облекчаване на тяхната участ.

***

Атентат срещу Мартин Лутър Кинг

Мемфис, /щат Тенеси/, 5 април 1968 г. /АП/ Мартин Лутър Кинг, председател на Конференцията на ръководителите на християните в южните щати е един от най-отявлените борци за граждански права на чернокожите, бе застрелян с куршум снощи в 00:00 ч, по Гринуич, докато стоеше на балкона на своята стая в мотела „Лорейн“ в Мемфис.

Медицинският персонал от болницата „Сент Джозеф“, където Кинг бе незабавно отведен, съобщиха, че водачът за граждански права на чернокожите е бил в критично положение.

Ендрю Йънг, организационен секретар на Конференцията на ръководителите на християните в южните щати, заяви, че Кинг е стоял сам на балкона, когато бил застрелян очевидно от минаваща кола. Йънг добави, че Мартин Лутър Кинг изглежда е бил ранен във врата.

Съобщенията за изстрела са най-противоречиви. Друг източник съобщи, че Кинг очевидно е бил застрелян в лицето, тъй като държал на лицето си бяла кърпа, когато бил въведен в болницата.

Полицията на Мемфис незабавно обкръжи района на мотела „Лорейн“ и не пропусна никого до мястото на инцидента. „Ние сме тук по спешност“, заяви директорът на полицията в Мемфис Франк Холомън, който вчера сутринта бе уведомил областния прокурор, че втората демонстрация, запланирана от Кинг за следващия понеделник, не ще приеме без насилствени действия и стълкновения.

„Ние не знаем какво се е случило“, добави Холомън.

Във Вашингтон, ЦРУ съобщи, че е започнало разследване по застрелването на Мартин Лутър Кинг, по специалната молба на министъра на правосъдието Рамзи Кларк.

***

Мартин Лутър Кинг: „Важно е не колко си живял, а как си живял“

Лондон, 5 април 1968 г. /Кор. А. Криспин/ Варварското убийство на видния американски чернокож водач – свещеника д-р Мартин Лутър Кинг – от американските расисти потресе британската общественост. Всички останали новини, всички останали проблеми у дома и в чужбина минаха днес на заден план. Осведомителните бюлетини на британското радио са пълни само със съобщения за убийството и за последвалите в американските градове вълнения сред чернокожото население, а също и със спомени и високи оценки за голямото дело на носителя на Нобеловата награда Мартин Лутър Кинг, за неговата борба за човешки права и за премахване на бариерите между различните раси.

В 3 часа сутринта, когато всички вестници вече бяха под печат, най-масовият английски ежедневник, шестмилионният „Дейли Мирър“ свали първата си страница от машините, за да я замени с едно огромно заглавие: „Убиха Мартин Лутър Кинг – белият насилник пак нанесе удар.“ Всички останали вестници също спряха машините, за да поставят на първа страница лаконичното съобщение за варварското убийство в Мемфис, Тенеси.

Тази сутрин депутати от всички английски политически партии, представени в парламента, подписаха обща декларация, с която изразяват възмущението и ужаса си от убийството. От това варварско действие те вземат акт, за да искат да бъдат взети незабавно и недвусмислено най-драстични мерки за заличаване на всяка следа от расизъм в Англия, за да не изпадне някой ден и Англия в положението, в което се намират днес Съединените щати.

Снощи само няколко часа преди грозното убийство по телевизията тук беше предадено едно интервю на кореспондент на „Би-Би-Си“ с бележития чернокож водач и борец за човешки права в Америка. Пророчески се оказаха думите му: „Аз не се съмнявам, че ще ме постигне насилствен край. Не храня никакви илюзии за начина, по който ще умра. В света има достатъчно много хора с болна психика, за да сложат насилствен край на живота ми. Но аз не се страхувам от смъртта – каза д-р Мартин Лутър Кинг. – Не е възможно да живееш и да работиш, ако непрестанно, ден след ден, те сковава страхът от смъртта. Важно е не колко си живял, а как си живял. И за мене това означава да работя, за да допринеса с каквото мога за народа, за моята раса, за човешкия род, за децата си.“

Мартин Лутър Кинг беше борец не само за правата на чернокожите, но и за запазването на мира в света и за прекратяването на насилническите войни, най-жестоката от които сега бушува във Виетнам. В същото интервю той говори за царството на насилието, което владее в Съединените щати:

„Ние сме страна на насилието, каза той. – Твърде много неща стават всеки ден, които потвърждават това. Днес най-грозното потвърждение е непрестанният низ от трагедии, които се разиграват всеки ден във войната във Виетнам. Но насилието е една характерна черта на американския начин на живот, на която аз не искам да подражавам. Аз вярвам, че Америка се нуждае въпиещо от революция в своя начин на живот, включително и от революция в подхода към насилието.“

***

Предполагалият убиец на пастор Кинг

Мемфис, щата Тенеси, 6 април 1968 г. /Франс прес/ Човек с черни, късо подстригани и сресани назад коси, по-скоро висок (около 1,85-1,90 м) с квадратна брада и дълъг заострен нос с напевния акцент на южните щати – такъв е портретът на предполагаемия убиец на пастор Мартин Лутър Кинг, направен от служителите на мотела, където бе убит в четвъртък вечер борецът за граждански права. Изстрелът предизвика поредица от вълнения, които разтърсват американските градове.

Според показанията, които изглежда засега са главната надежда на следователите, човекът бил платил предварително с 20 доларова банкнота цената на стая № 5 на мотела (с размер от 8,5 долара) . Той получил разрешение да ползва банята, откъдето стрелял по пастор Кинг, намиращ се на балкона на мотел „Лорейн“, на 65 метра от другата страна на улица „Мълбъри“, в един от афроамериканските кварталите на Мемфис.

Човекът носел тъмен костюм, тясна черна връзка и бяла риза. Той пристигнал в този доста беден хотел в четвъртък в 15:15 часа, по-малко от три часа преди убийството. Изглежда той не е носел със себе си прочутата снайперистка пушка „Ремингтън“, с която сега се занимават в лабораториите на ФБР и която, заедно с пушката на Осуалд доби най-тъжната слава в Съединените щати.

Предполагаемият убиец се е записал при администратора на мотела с името Джон Уилърд.

Съседът му от стая № 4 Уили Аншъц смята, че е видял убиецът да бяга от стаята си след изстрела, носейки пакет, увит във вестник. Възможно е следобеда той да е излязъл, за да вземе пушката. С бинокъл той е могъл да наблюдава от прозореца на стаята си, пастор Кинг, но вероятно е извършил убийството от банята, откъдето е имало удобен ъгъл за стрелба.

Други свидетели мислят, че са го видели по-скоро да върви, отколкото да тича. Той оставил пушката пред един павилион, където тя бе намерена, след бягството му, с бял „Форд Мустанг“, търсен от цялата американска полиция.

Снощи не са били дадени никакви нови показания пред местната полиция и ФБР, където се води следствието.

Изглежда следователите имат причини да мислят, че убиецът е могъл да напусне Мемфис и дори щата Тенеси, тъй като министърът на правосъдието Рамзи Кларк и шефът на местната полиция са посочили, че следите водят извън Тенеси, на няколко стотин километра от Мемфис. Възможно е обаче обратното, убиецът да е дошъл от вътрешността. Не може да се даде никакво задоволително обяснение на факта, че той е могъл не само спокойно да убие пастор Кинг, но и да избяга, очевидно без да бърза, когато, според шефа на полицията, около 30 полицаи в патрулни коли са охранявали района около мотела „Лорейн“ и са пристигнали на мястото на произшествието няколко секунди по-късно.

От архива четем още:

Почина убиецът на Мартин Лутър Кинг, Джеймс Ърл Рей

Вашингтон, 24 април 1998 г. // Убиецът на Мартин Лутър Кинг, Джеймс Ърл Рей, почина вчера на 70-годишна възраст в болницата Колумбия в град Нешвил, щата Тенеси, съобщи АФП, като се позовава на затворническите власти.

Източниците не уточнили причината за смъртта на Рей, който бе приет в болницата в понеделник с остра цироза на черния дроб.

Джеймс Ърл Рей беше осъден на 99 години затвор за убийството на лидера на гражданското движение в САЩ през 60-те години Мартин Лутър Кинг през 1968 г. в Мемфис. Първоначално той се призна за виновен за убийството, после се отказа от признанията си и се обяви за жертва на „машинации“. Адвокатът му Уилям Пепър увери в интервю за Си Ен Ен, че Рей не е отнесъл в гроба си никаква тайна, свързана с убийството на Мартин Лутър Кинг.

Семейството на Мартин Лутър Кинг изрази дълбока покруса по повод на смъртта на Джеймс Ърл Рей и отново настоя американското правителство да хвърли светлина върху точните обстоятелства около убийството на известния пастор.

Депутатът от Демократическата партия Джон Люис заяви вчера, че в убийството на Мартин Лутър Кинг може би са замесени представители на американското правителство. Люис изтъкна, че не вярва да е имало конспирация на правителството, но отбеляза, че отделни негови представители може да са действали на своя глава. „Дори да вярвам, че Рей е бил замесен в убийството, въпросът дали той е действал сам или с други хора остава открит и вече завинаги може да остане открит“, посочи Люис. Той добави, че ФБР следяло всяко движение на Мартин Лутър Кинг в момента на убийството му.

Мартин Лутър Кинг остава в историята на САЩ с речта „Имам една мечта“. В нея той прокламира за равни права на всички американци и за приемането на национално законодателство за гражданските права.

Д-р Кинг е носител на Нобеловата награда за мир за 1964 г. за ненасилствената си съпротива за расовата сегрегация.

През 1986 г. президентът Роналд Рейгън постановява рожденият ден на д-р Мартин Лутер Кинг (15 януари) да се отбелязва като официален празник на третия понеделник от месеца.

През 2011 г. президентът Барак Обама открива паметника на Мартин Лутър Кинг във Вашингтон. Основната скулптура е дело на китайски автор. Деветметровата фигура на Кинг със скръстени на гърдите ръце се взира към хоризонта, издялана от огромен къс светъл гранит. „Камък на надеждата от планината на отчаянието“, гласи надписът. На паметника са изсечени 14 цитата от речите на Кинг. Мемориалът е 395-ият национален парк на САЩ. Посадени са 185 дръвчета. Проектът струва общо 120 млн. долара, а мястото е избрано от Конгреса още през 1996 г. и одобрено от архитектурните власти на столицата през 1999 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
Президентът на Република Северна Македония благодари на българския държавен глава за оказаната помощ след смъртоносния пожар в Кочани
Нови цветни фигури на животни са поставени в казанлъшкия централен парк „Розариум“
Варненец получи присъда от пет години затвор и 20 000 лева глоба заради разпространение на фентанил
Съдът в Стара Загора осъди на единадесет месеца затвор мъж, отнел и повредил лек автомобил
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Април
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Няма опасност за живота на младежите, които паднаха с кола в реката в Смолян
Местен фокус
Всичко, което трябваше да бъде сертифицирано, за да получим F-16, е готово, закъснява единствено сградата с тренажора за подготовка на пилотите, каза Атанас Запрянов
Основна линия
В Ценово празнуваха 46 години от основаването на общината
В детайли
Пет момчета, пътували в лек автомобил, паднаха в реката в Смолян
На преден план
Близо два часа продължи протестът в Плевен срещу лошото състояние на пътищата
Местен фокус
Двадесет и втората церемония по награждаване на достойни българи организира вестник "24 часа" в понеделник
Контекст
Красотата на Рила и Пирин и на град Самоков показва в изложба фотографът Георги Големинов
Сфера
Община Ямбол връчи награди на медици по случай Световния ден на здравето – 7 април
Основна линия
От Областна администрация на София заявиха, че Столичната община не им е предала владението на парк „Врана“
На преден план
Външните министри на Украйна и България обсъдиха укрепването на сигурността в Черно море, съобщи Киев
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2025 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2025 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.